לפני שאנו מתכוונים לרכוש דירה, חשוב להתייעץ עם איש שמתמחה בתחום המקצועי של בדק בית. ההנדסאי בודק שאין פגמים חמורים בדירה או ליקויים שונים. המטרה היא לא להשחיר את הדירה, משמע לא לתת משמעות שלילי גדולה מדי לאותם ליקויים שהם חסרי משמעות לתפקוד הדירה ומצד שני להציג את אותם ליקויים שיגרמו לכשל בתפקוד הדירה גם אם הם נראים חסרי משמעות לרוכש הדירה שהוא במרבית המקרים חסר ידע הנדסי. לא כל תופעה של רטיבות ועובש מצדיקה לבטל את העסקה ומצד שני סדק הנראה תמים יכול להעיד על פגיעה ביציבות המבנה המצדיקה את ביטול העסקה. הצלחה ברכישת דירה מותנה בבחירה נכונה של מומחה לבדיקת הדירה לפני קניה כאן מוטלת על הרוכש משימה לא פשוטה לאתר ולמצוא מומחה אמיתי וראוי כדי לא להיכשל בעסקה.

בטרם בדיקת דירה לפני קניה חשוב להבין שהתקן הישראלי אינו מסוגל להקיף את מכלול ליקויי הבניה ולספק מטריה שתיתן תשובה למגוון האינסופי של פגמים המאפיינים הליך מסובך ומורכב של בניית דירה. ברור גם, שלא כל ליקוי המהווה כל סוג של התאמה לדרישות התקן הישראלי הוא בעל משמעות לגבי תפקוד הדירה. לאור האמור לעיל נקל להבין שהיכרות מעמיקה עם התקן הישראלי עדיין אינה מכשירה בודק דירה תפקידו. כאן השילוב המנצח הוא ידע וניסיון התמודדות מקצועית לאורך שנים עם פתרון בעיות הנדסיות מקנה תובנות חיוניות למהנדס העורך בדק בית לדירה. חשוב ביותר להציג בפני קונה הדירה את אותם פגמים והליקויים שהם בעלי משמעות לתפקודה העתידי של הדירה גם אם אין להם אזכור או סימוכין בתקן הישראלי.

אין ספק שראוי ונכון שדירה תעמוד בדרישות תקן ישראלי אך גם במצב כזה עדיין לא ניתן להבטיח כשלים ופגמים בתפקוד הדירה.רבים מהמקרים בהם בדירות תקניות שנבנו בפיקוח צמוד, מתגלים כשלים משמעותיים כמו בנושאי איטום ובידוד הפוגמים מהותית בתפקודה של הדירה. בדק בית מקצועי של דירה הניחן בשילוב נכון של ניסיון וידע ישכיל להציג בפני הרוכש את הליקויים והפגמים שנתגלו בדירה בתואם לחשיבות השפעתם על תפקוד הדירה ולא בהכרח ביחס לחריגות מדרישות תקן ישראלי וחוקי הבנייה. חשוב ביותר שהמהנדס העורך את בדיקת הדירה לפני קניה יהיה בעל ידע נרחב ורחב והיכרות עם מחירי שוק הבנייה על מנת שיהיה באפשרותו לספק מידע אמיתי ומהימן ולענות על שאלותיו של רוכש הדירה הפוטנציאלי.